Пропускане към основното съдържание

Акция 100 лева златни - Балканско Търговско и Индустриално Акционерно Дружество - София 1911 год.

 



„Балканско Търговско и Индустриално Акционерно дружество," със седалище в София е създадено през 1911 год. от Балканска банка, София и К.А.Вакаро.

Капиталът на това дружество е 1500000 лева, напълно внесен и разпределен на 15000 акции, по сто лева номинал, всяка една от тях.

Дружеството е имало за предмет на дейност: учредяване в България или в чужбина на индустриални, минни и металургически предприятия; купуване, наемане, даване под наем на подобни вече съществуващи предприятия, тяхното управление и стопаписване, търговия с производството на тези предприятия или от друг произход, със сурови или обработени материали, било за собствена сметка, било в комисиона.

Първият управителен съвет на дружество е бил в следния състав:

Председател: К. А. Вакаро, търговец; администратори Юлиус Доннер, Директор на Балканската Банка; Рихард Фанта, администратор, делегат на Балканска Банка; Харитюнъ Манукян, директор - администратор на дружество„Енергия" в ликвидация в Русе и Константин Вакаро, търговец.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Софийска Популярна Банка 1929г.

Софийска Популярна Банка 1929г. Софийска Популярна Банка е създадена през 1903 г. и съществува до 1953 г. Сградата в сърцето на София на ъгъла на улиците „Цар Калоян“ и „Алабин“ е издигната през 1938 г. за нуждите на Софийска популярна банка по проект на завършилия във Флоренция архитект Райчо Ганев. В унисон с предназначението си тя имала касова зала и магазини на партерния етаж, а в останалите пространства – канцеларии. Общественото здание е поразено и претърпява тежки щети по време на англо-американската бомбардировка на 30 март 1944 г. След извършеното през 1945 г. основно преустройство на разрушената постройка по проект на главния архитект на София Петър Кантарджиев тя придобива нов архитектурен вид с опростени неокласически форми. През 1977 г. сградата на бившата Софийска популярна банка е обявена за паметник на културата, а днес е финансов център на Банка ДСК. Съобщение във вестник "Защитник", брой 38 от 1904 г. за започване на дейността на Софийска популярна банка:

Български 5% Държавен Заем в Злато от 1904 Година

Български 5% Държавен Заем в Злато от 1904 Година

Ючбунарска Популярна Банка 1934г. и 1937г.

 Ючбунарска Популярна Банка 1934г. и 1937г. След приемането на “Закона за защита на нацията” през 1941 г.се забранява лицата от еврейски произход да участват в дружества за кредит с повече от 49 % капитал и гласове и да бъдат на каквато и да е било ръководна служба. Българският свободен “Съюз на популярните банки” предприема кампания в национален мащаб за спасяването на спестяванията и възможностите за кредитиране на българските евреи чрез обединението на еврейските банки с български. Ючбунарска популярна банка приема да се слее с еврейската банка"Геула" и приема капитала и хората й, така че да се отговори на изискването на Закона. Вместо да бъде ликвидирана и средствата й одържавени, "Геула" продължава да съществува като два автономни клона със свое счетоводство и на основата на собствените си методи, в рамките на обединилата се с нея на 16. ІІ. 1941 г. Ючбунарска популярна банка . И след влизането на ЗЗН в сила, нито една еврейска банка не е ликвидирана, благодар